Izobraževanje odraslih iskanje

Programi

Na oddelku za izobraževanje odraslih ponujamo štiri različne programe, ki so namenjeni različnim posameznikom glede na njihovo dosedanje izobraževanje.

Gimnazija

Program gimnazije je javno veljavni izobraževalni program. Vanj se lahko vpišejo posamezniki, ki so uspešno končali osnovno šolo, ki niso zaključili gimnazijskega izobraževanja v rednem srednješolskem izobraževanju ali pa se želijo preusmeriti v gimnazijski program iz programov poklicnega in strokovnega izobraževanja.

V 1., 2. in 3. letniku se udeleženci samostojno pripravljajo na izpite na podlagi navodil, ki jih pripravijo učitelji. V 4. letniku lahko udeleženci obiskujejo predavanja iz slovenščine, matematike, angleščine in dveh maturitetnih predmetov.

letnik
obvezni
izbirni
1. letnik
2. letnik
3. letnik
4. letnik
Slovenščina
Angleščina
Drugi tuji jezik
(FRA, ITA, NEM, RUŠ, ŠPA)
Izbirni tretji tuji jezik*
(FRA, ITA, NEM, RUŠ, ŠPA)
Zgodovina
Glasba
Likovna umetnost
Umetnostna zgodovina
Geografija
Biologija
Kemija
Fizika
Psihologija
Sociologija
Filozofija
Športna vzgoja

Predavanja za posamezen izbirni predmet na maturi se organizirajo le v primeru zadostnega števila kandidatov. V šolskem letu 2024/25 je predvideno, da bodo organizirana predavanja iz zgodovine, geografije in psihologije.

Dijak za 2. in 3. letnik izbere 3. tuji jezik ali pa dodatne ure naravoslovja (po 1 dodatno uro biologije, kemije in fizike).

Dijak v 4. letniku poleg obveznih predmetov izbere še dva maturitetna predmeta.

Klasična gimnazija

Klasična gimnazija je javno veljavni izobraževalni program. Je program gimnazije, katerega vsebinska rdeča nit je latinski jezik s književnostjo, okrepljena sta tudi učna načrta zgodovine in filozofije.

letnik
Filozofija
Umetnostna zgodovina
Športna vzgoja

V 3. letniku dijak izbere 3. tuji jezik italijanščino ali pa 2 izmed naslednjih predmetov: biologija, kemija, fizika in umetnostna zgodovina.

V 4. letniku dijak poleg obveznih predmetov izbere še dva maturitetna predmeta.

Maturitetni tečaj

Program maturitetni tečaj je enoletni izobraževalni program, ki udeležence pripravlja na splošno maturo.

Vanj se lahko vključijo kandidati, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

• so pridobili srednjo poklicno ali srednjo strokovno izobrazbo;
  • so končali tretji letnik gimnazije in prekinili izobraževanje najmanj za eno leto;
  • so končali zasebni program gimnazije s priznanim statusom javno-veljavnega programa;
  • niso končali izobraževanja iz prejšnjih alinej, so pa zaključili osnovnošolsko izobraževanje, če uspešno opravijo preizkus znanja na ravni tretjega letnika gimnazije iz obveznih in izbirnih predmetov splošne mature (Zakon o gimnazijah, Uradni list RS, št. 1/07 – UPB, 68/17 in 6/18 – ZIO-1).

Udeleženci se v obveznem delu pripravljajo na maturo iz slovenščine, matematike in tujega jezika. V izbirnem delu pa udeleženci izbirajo med ponudbo maturitetnih predmetov.

* Organizirana so predavanja iz vseh treh obveznih predmetov – slovenščine, matematike in angleščine. Predavanja za posamezen izbirni predmet se organizirajo le v primeru zadostnega števila kandidatov. V šolskem letu 2024/25 je predvideno, da bodo organizirana predavanja iz zgodovine, geografije in psihologije.

Priprave na maturo

Program priprave na maturo je vsebinsko podoben maturitetnemu tečaju.

Namenjen je vsem, ki bodo splošno maturo opravljali v skladu s 24. členom Zakona o maturi (Uradni list RS, št. 1/07). Slednji določa, da imajo pravico do opravljanja mature brez uspešno končanih letnikov gimnazije ali opravljenega maturitetnega tečaja tudi kandidati, ki bodo v letu, v katerem bodo opravljali maturo, dopolnili najmanj 21 let. Prav tako se v program priprav na maturo lahko vključijo kandidati po opravljenem 4. letniku gimnazije, ki mature niso uspešno opravili.

Udeleženci se lahko odločijo za obiskovanje priprav posameznih predmetov.

Ob kliku na posamezen predmet se odpre povezava na spletno stran z maturitetnimi izpitnimi katalogi.