iskanje

Klasična 1A in 1B po poteh Rimljanov

Nazaj

V zadnjih dneh, ko smo že zapustili šolske klopi, so se dijaki 1.A in 1.B odpravili na enodnevno strokovno ekskurzijo.
V Ogleju so si ogledali ostanke antičnega mesta Akvileje, ki je bilo zelo pomembno mesto v rimskih časih z impozantnim pristaniščem, domusi, bazilikami in seveda forumom. Kar težko si je bilo vse to predstavljati, glede na to, da je danes Oglej le še destinacija za turiste, ki se ob poletnih mesecih kopajo v bližnjem Gradežu. V Akvileji so seveda najlepši in najbolj znani starokrščanski mozaiki, s katerimi so bila okrašena tla treh dvoran, v katerih so se zbirali prvi verniki. Dijaki so razbirali motive, kot so boj petelina in želve ali Jonova zgodba. Nato so si ogledali še Trst in tudi tam, poleg dobre kavice in sladoleda, odkrili rimsko gledališče, forum in slavolok.

Naslednjega dne so oglede nadaljevali kar na domačem terenu: ogledali so si antično Emono in lapidarij, po predavanju gospe iz društva Vespesjan pa so lahko v roke prijeli nekaj tipičnih rimskih predmetov: od glavnika, lutke za igranje, do oljenk in švicarskega noža iz rimskih časov!

Zapisala: prof. Nataša Homar

Pred Oglejsko baziliko

Sladoled v Trstu

MENU
Hitre povezave