iskanje

Poljanska ptica 2023

Nazaj

18. maja smo že sedmič podelili častno nagrado Gimnazije Poljane - poljansko ptico

Nagrajenci in nagrajenke se z njo vpisujejo v bogato zgodovino institucije, ki v slovenskem prostoru nekaj pomeni. Njena častitljiva leta namreč pričajo o velikem številu tistih, ki so prek Poljan začeli pot na vrhunska področja strokovnega, znanstvenega in umetniškega življenja.

Dobitniki in dobitnice letošnjih ptic s svojim izstopajočim delom, požrtvovalnostjo in ustvarjalnostjo puščajo pomembno sled, za katero smo hvaležni, zato smo se jim poklonili tudi s cvetjem poezije in glasbe.

 

 

 

 

 

 

Nagrajenke, dobitnice letošnje nagrade poljanska ptica, so:

Ada Lana Dervišević,

Mira Giovanna Gabriel,

Brina Gramc,

Ajda Rojnik,

Rosa Angela Romih,

Tara Rubinić,

Ajda Simčič,

Zala Trebežnik,

Tjaša Železen.

 

Komisija je podelila tudi tri skupinske nagrade, in sicer:

skupinsko nagrado za ustanovitev in vodenje poljanskega orkestra Malerei sta prejeli Katja Premru in Hana Klavs;

 

skupinsko nagrado je prejela tehnična ekipa, v sestavi: Matic Urankar Kosec, Janez Malovrh, Jaka Lazarević in Teodor Felix Fras;

 

skupinsko nagrado za stvaritve v okviru Poljanskega odra 2 so prejeli četrtošolci Brina Rakun, Nastja Golcova in Krištof Tomac.

 

Prireditev Poljanska ptica 2023 so pripravili:

Glasbeniki - Hišni bend
Ema Svete, Ana Kunc, Jon Šef, Oskar Čemažar, Oskar Sitar, Robert Hrašovec, Jonatan Hudnik                           

Izvedli so pesmi: Poljanska himna, Zemlja pleše, V Ljubljano, All of me, Fever, Autom leaves, Proud Mary

Recitacije:
Andrej Rozman – Roza: Komadi
Andrej, Rozman Roza, Izbrane rozine v akciji

Vinko Möderndorfer, Predanost

Milan Jesih, Kobalt
Marko Pavček, Z vsako pesmijo me je manj

Paul Eluard, Rekel sem ti

Tone Pavček, Angeli
Gregor Strniša, Balada o svetu
Iva Jevtić, Težnost

Boris A. Novak, Hči spomina: Pomlad

 

Izvedli so jih recitatorji: 
Maša Križaj, Kaja Zupančič, Maks Gaberšek, Daša Ponikvar, Živa Stopajnik,
Josip Kadić, Petra Mušič, Kolja Hribar, Uliana Chebotarenko
Maks Lajovic, Josip Pavčnik Veljanovski

 

Branje obrazložitev: Nina Miri Zalar, prof. in Miha Osredkar, prof.
Slavnostni govor: Srečko Zgaga, ravnatelj
Selektorsko poročilo: Urša Čimžar, v imenu komisije

Scenarij (vezno besedilo in izbor besedil) ter režija in priprava recitatorjev: Katarina Torkar Papež, prof.

Vodenje dijakov glasbenikov: Marko Trobevšek, prof., Mateja Jakša Jurkovič, prof.

Koordinacija dela: Nataša Žiger, prof.

Besedila utemeljitev: razredničarke in razredniki

Redakcija in lektoriranje: Darinka Marc, prof., Nataša Žiger, prof.

Vsem iskrena hvala za nepozaben dogodek!

 

 

 

 

 

Nekaj fotografskih utrinkov v objektivu Filipa Barbalića:

Napoved ravnateljevega govora

S pesmijo do ptice

Ravnateljevo posvetilo poljanskim pticam

Z roko v roki - nastopajoči iz 3.D, 2.H in 3.F

Za dobro voljo

Priklicani nasmehi

Besede ljubezni

Pogled na publiko

O angelih

Ema Svete - vokal Hišnega benda

Hišni bend: na fotografiji Ana Kunc, Robert Hrašovec in Oskar Sitar

Basist Hišnega benda Jonatan Hudnik

Pianist Hišnega benda Jon Šef

Poljanske ptice 2023 v prvi vrsti

Poročilo komisije

Branje utemeljitev

Branje utemeljitev

Brina Gramc

Ajda Rojnik

Rosa Angela Romih

Ajda Simčič

Ada Lana Dervišević z razredničarko

Tjaša Železen

Zala Trebežnik

Mira Giovanna Gabriel z razrednikom

Tara Rubinić z ravnateljem

Katja Premru

Hana Klavs

Hana in Katja z ravnateljem

Janez Malovrh - skupinska nagrada za tehnično ekipo

Matic Urankar Kosec - skupinska nagrada za tehnično ekipo

Jaka Lazarević - skupinska nagrada za tehnično ekipo

Teodor Felix Fras - skupinska nagrada za tehnično ekipo

Celotna tehnična ekipa z ravnateljem

Brina Rakun - skupinska nagrada za Poljanski oder 2

Sklepna zahvala

Poročilo komisije: 

Lepo pozdravljeni vsi zbrani še v imenu komisije za podelitev nagrade POLJANSKA PTICA, ki se podeljuje dijakinjam in dijakom četrtega letnika, ki so se s svojim delovanjem tako v šoli kot izven izkazali z izjemnimi dosežki na zelo različnih področjih.

Komisijo sestavljamo Andreja Hočevar, Erika Jarić, Nataša Nakrst, Jasmina Pavčič, Petra Novak, Nina Ostan in Urška Čimžar. 

Prejele smo veliko predlogov razrednikov in mentorjev. Pri odločanju so nas vodili v pravilniku določeni kriteriji in zavedanje, da imamo pred sabo generacijo, ki je večino srednje šole preživela za ekrani v času epidemije. Za vami je zelo unikatna izkušnja, ki vas lahko tudi bogati in dela močnejše.

Še posebej so nas zanimali naslednji dosežki:

S področja ustvarjalnosti nas je zanimalo, ne le gledališko, literarno, likovno, glasbeno, plesno in filmsko ustvarjanje in poustvarjanje, ampak tudi organizacijski in tehnični dosežki, kot so vodenje prireditev, priprave le-teh, izdajanje šolskih revij, njihovo urejanje in tako dalje.

Na področju raziskovalnega dela so nas vodili kriteriji uspešnosti pri raziskovalnih nalogah, ki so nadgradnja šolskih dejavnosti, in uspehi na državnih tekmovanjih.

Pri izjemnih športnih dosežkih nas je zanimalo zastopanje šole na regijskih in državnih tekmovanjih.

Delovanje na področju skupnosti, solidarnosti in prostovoljstva se nam zdi zelo pomembno in ga razumemo v ožjem smislu, kot je na primer pomoč sošolcu, kot tutorstvo ostalim dijakom ali kot dejavno delo v razredni skupnosti. In seveda tudi v širšem smislu, kot je aktivno prostovoljstvo, skrb za sočloveka, družbeni aktivizem, recimo za podnebno in socialno pravičnost in podobno.

Upoštevale smo tudi odnos do šole, ki ga razumemo ne le kot dober učni uspeh, ampak predvsem kot odgovoren odnos do šolanja, redno obiskovanje pouka in opravljanje šolskih obveznosti ter zavzeto sodelovanje pri izmenjavah in projektnih dnevih.

Izbrale smo dijakinje in dijake, ki so aktivni na več naštetih področjih. Zdi se nam pomembno, da so mladi ljudje v srednješolskih letih aktivni tudi izven šolski prostorov, da spoznavajo različne svetove in poglede in si tako oblikujejo lastno držo.

Iskrene čestitke vsem nagrajenkam in nagrajencem, želimo vam veliko uspehov v vašem nadaljnjem življenju in se veselimo z vami.

 

 

Ravnateljev nagovor zbranim in posebej letošnjim poljanskim pticam:

 

Dragi nagrajenci, njihovi starši, profesorji, dragi poljanci!

Najprej se vam opravičujem, če se vam bo zdel moj nagovor malo zmeden, vendar naj v svoje opravičilo povem, da sem ga pisal v času, ko so po poljanski soseski doneli Džurdžev dan, Soba 102, Od višine se zvrti, Ča ča ča … Upam, da boste vseeno našli rdečo nit.  

Konec osemdesetih let, ko sem bil približno vaših let, je bila zelo popularna, moderna, mogoče celo kultna serija The Twilight Zone, Zona somraka. To je bila ameriška znanstvenofantastična serija, ki je vsebovala prvine grozljivke, trilerja, mistike in ezoterike. Skratka vsega, kar si lahko predstavljamo pod pojmom somrak. Originalna serija je bila sicer starejša, iz konca 50. let, to je bil že tretji remake te franšize. 

Ena izmed epizod (lahko, da jo je moj spomin že malo popačil) je govorila o tem, kako se je skupina znanstvenikov in vojakov s pomočjo časovnega stroja odpravila daleč v preteklost, ko ljudi sploh še ni bilo. Na moč so se trudili, da ne bi prišli v stik s takratnim živim svetom, zato so hodili po vnaprej pripravljeni poti. Podobni, kot jo imamo danes na višinskih barjih (Lovrenška jezera) ali na Zelencih. Eden izmed udeležencev odprave pa je bi nepreviden in je stopil s poti. Pri tem je pomendral neko žuželko. Seveda je bil takoj deležen graje, ker so se znanstveniki bali nepredvidenih posledic. 

Hitro so pobegnili in se s časovnim strojem vrnili v svoj čas. S strahom so pričakovali velike spremembe. Sprva so bili zadovoljni, ker niso opazili nič drugačnega, neobičajnega. Ko pa so se srečali s sodobniki, so ugotovili, da ti govorijo neki angleščini podoben jezik in da je tudi njihov črkopis drugačen. Korak vstran in smrt insekta, s človekovega stališča skoraj nepomembno dejanje, je milijone let kasneje povzročilo drugačen razvoj jezika. 

Dragi nagrajenci, 

vi ste v preteklih štirih letih naredili veliko korakov vstran. Niste hodili samo po ustaljenih poteh in s tem ste oblikovali in spreminjali življenje na Poljanah. Razveseljevali ste nas z razstavami, prireditvami, koncerti in družbeno aktivnostjo. Na rezultate vašega dela ni bilo potrebno tako dolgo čakati kot v omenjeni epizodi. Z lastnostmi, kot so sposobnost delovanja v skupini, prilagodljivost, kreativnost, energičnost, vztrajnost, povezovalnost, odgovornost, kritičnost, vedoželjnost, požrtvovalnost, razgledanost, pronicljivost duha ste bogatili naš vsakdan.

Hvala vam za to. 

Kamorkoli vas bo v prihodnje odpeljala pot, bodite ponosni, da vas je vodila prek Poljan, tako kot bomo tudi mi vedno ponosni, da ste bili del naše zgodbe. Še naprej s svojim delom nastavljajte zrcalo družbi, opozarjajte na krivice, izpostavljate dobre zgodbe in delujte v skupno dobro. 

Pri korakih vstran, pravzaprav v vse strani, pa bodite vseeno pozorni, da česa ne pomendrate. 

Čestitam vam za prejeto nagrado. Prepričan sem, da bomo še slišali za vas. 

 

 

MENU
Hitre povezave